Przedwojennej Legnicy już nie ma. Tu odbudowujemy ją wirtualnie. Chodzimy jej ulicami, poznajemy ludzi, ich codzienność, pracę i pasje. Bez polityki, bez uprzedzeń. Z miłości do miasta.

 
   
 
   


Szukaj w serwisie
Sprawdź nazwę ulicy
 
 


Fundacja Historyczna Liegnitz.pl

o Fundacji

Kategorie

Historia miasta
Katalog firm
Miejsca
Legniczanie
Galeria
Źródła

Nasz serwis

geneza regulamin pliki cookie (nowe zasady) mapa serwisu kontakt
« strona główna

Aktualności na forum

18.11.2022, Kefir:
Re: Sztuka cmentarna
Całą serię zdjęć legnickiego cmentarza wykonaną przez Krafta znajdziemy pod...

17.11.2022, Kefir:
Re: Sztuka cmentarna
Henry Kraft to mało znana nam postać naszego miasta. Człowiek wykształcony...

18.10.2022, Kefir:
Re: Sztuka cmentarna
Przykładowy grób na cmentarzu leśnym .Nasadzenia komunalne. Główny ogrodnik...

Zaloguj się do forum:

login:
hasło:

lub załóż konto


Nasi przyjaciele

 

Kościół Apostolsko-Katolicki

Na placu pomiędzy Heinrichstraße (ulicą Henryka Pobożnego), a Bolkostraße (ulicą Bolesława Chrobrego) 13 września 1863 r. został poświęcony neogotycki kościół gminy apostolsko-katolickiej. Jego budowę, mimo podejrzliwości władz udało się przeprowadzić głównie dzięki osobistemu zaangażowaniu wpływowego barona Bolko von Richthofena (1821-1899), który poznawszy idee wywodzącej się z Anglii grupy wyznaniowej stał się jej gorącym wyznawcą. W 1855 r. założona przez niego gmina liczyła 51 osób, a już w 1875 r. należało do niej 249 wyznawców, a on sam pełnił rolę najpierw pastora i świeckiego duchownego, a z czasem doczekał się statusu proroka. Bolko przyczynił się do budowy kaplic i kościołów propagowanego przez siebie odłamu protestantyzmu między innymi w Lubinie i Rogoźnicy. Syn Bolka, Ernst (1858-1933) był ostatnim biskupem tego wyznania w Legnicy. Jeden z potomków barona von Richthofena, badając historię rodziny, odwiedził dawny Kościół Apostolsko-Katolicki. To od mieszkającego w Wuppertalu historyka pochodzą XIX-wieczne fotografie zamieszczone poniżej. W pobliżu legnickiej świątyni wybudowany został w podobnym stylu budynek pełniący funkcję plebani, znany jako willa Bolka. Do niedawna znajdowała się tam policyjna izba dziecka, natomiast obecnie mieści się w nim siedziba Środowiskowego Centrum Integracyjno-Profilaktycznego. Budynek dawnego kościoła apostolsko-katolickiego 4 września 1946 r. decyzją Wydziału Społeczno-Politycznego we Wrocławiu przydzielony został Kościołowi Metodycznemu w Legnicy. Obecnie pełni on należy on do Zielonoświątkowego Zboru „Anastasis”. Do dziś zachowały się niektóre elementy oryginalnego wystroju z ołtarzem i chórem z organami. Na początku lat 90. do budynku dobudowano część mieszkalną i zaplecze socjalne.

Budynek i wnętrze kościoła Apostolsko-Katolickiego, który działał przy obecnej ulicy Henryka Pobożnego 7. Karta pocztowa ze zbioru L.Moszyńskiego
Kościół gminy apostolsko-katolickiej w Legnicy przy ul. Chrobrego (Konkrety.pl Nr 37/2011).
Wnętrze kościoła gminy apostolsko-katolickiej w Legnicy przy ul. Chrobrego (Konkrety.pl Nr 37/2011).
Kościół gminy apostolsko-katolickiej w Legnicy przy ul. Chrobrego (Konkrety.pl Nr 37/2011).
następny »
 
   
   
   

 

   
  decor handcrafted by egocentryk.org  
   


    Serwis:     « strona główna    geneza     regulamin     pliki cookie (nowe zasady)     mapa serwisu     kontakt         |      Fundacja:     « strona główna    o Fundacji         |     flag DE

© Fundacja Historyczna Liegnitz.pl, 2011-2014. Wszelkie prawa autorskie zarówno do serwisu, jak i prezentowanych materiałów są zastrzeżone.