Przedwojennej Legnicy już nie ma. Tu odbudowujemy ją wirtualnie. Chodzimy jej ulicami, poznajemy ludzi, ich codzienność, pracę i pasje. Bez polityki, bez uprzedzeń. Z miłości do miasta.

 
   
 
   


Szukaj w serwisie
Sprawdź nazwę ulicy
 
 


Fundacja Historyczna Liegnitz.pl

o Fundacji

Kategorie

Historia miasta
Katalog firm
Miejsca
Legniczanie
Galeria
Źródła

Nasz serwis

geneza regulamin pliki cookie (nowe zasady) mapa serwisu kontakt
« strona główna

Aktualności na forum

18.11.2022, Kefir:
Re: Sztuka cmentarna
Całą serię zdjęć legnickiego cmentarza wykonaną przez Krafta znajdziemy pod...

17.11.2022, Kefir:
Re: Sztuka cmentarna
Henry Kraft to mało znana nam postać naszego miasta. Człowiek wykształcony...

18.10.2022, Kefir:
Re: Sztuka cmentarna
Przykładowy grób na cmentarzu leśnym .Nasadzenia komunalne. Główny ogrodnik...

Zaloguj się do forum:

login:
hasło:

lub załóż konto


Nasi przyjaciele

 
wybierz miesiąc:


Mimo tego, że nasz serwis poświęcamy miastu okresu pruskiego, kalendarium obejmuje także wydarzenia związane z panowaniem w Legnicy Piastów i Habsburgów oraz dzieje najnowsze od 1945 roku.



4 lutego 1898 roku została uruchomiona dla transportu towarowego główna linia kolei Legnicko-Rawickiej
Sześć dni później uruchomiono linie dla ruchu towarowego. Kolej Legnicko-Rawicka była największą prywatną linią kolejową użytku publicznego na Śląsku.
więcej na ten temat......
5 lutego 1930 roku w Jeleniej Górze zmarł Ferdinand Friedensburg
Urodzony w Legnicy Friedensburg był wybitnym numizmatykiem zajmującym się głównie mennictwem śląskim.
więcej na ten temat......
9 lutego 1945 roku żołnierze Armii Czerwonej zdobyli Legnicę
Zasadniczą rolę odegrały jednostki 3 Armii Pancernej Gwardii gen. płk. Rybałko, które podeszły pod miasto od północy. Od wschodu i południa miasto atakowały jednostki 22 Korpusu 6 Armii. Po silnych walkach na przedpolach miasta Niemcy, bojąc się okrążenia wycofali główne siły w kierunku Żagania. Legnica została zdobyta późnym wieczorem 9 lutego.
więcej na ten temat......
10 lutego 1631 roku urodziła się księżna Ludwika Anhalcka
Matka Jerzego Wilhelma, ostatniego w dziejach Piasta śląskiego. W latach 1672-1675 była regentką w księstwie legnicko-brzeskim.
11 lutego 1858 roku w Legnicy urodził się Ferdinand Friedensburg
Wybitny numizmatyk zajmujący się głównie mennictwem śląskim.
więcej na ten temat......
11 lutego 1951 roku na Placu Słowiańskim w obecności 10 tysięcy osób odsłonięto pomnik Wdzięczności dla Armii Radzieckiej
Odtąd Plac Słowiański z centralnie usytuowanym pomnikiem stał się miejscem, w którym kilka razy do roku spełniała się urzędowo i oficjalnie przyjaźń polsko – radziecka. Był także świadkiem manifestowania uczuć przeciwnych, najmocniej w 1956, 1982 i 1989 roku. Pomnik powstał według projektu Józef Gazy.
12 lutego 1480 roku w Legnicy urodził się książę Fryderyk II Legnicki
Przez 43 lata sprawował władze w księstwie legnickim.
więcej na ten temat......
20 lutego 1797 roku został sformowany 2. Zachodniopruski Regiment Piechoty nr 7
Jako Regiment Grenadierów Króla Wilhelma I (2. Zachodniopomorski) nr 7 od lipca 1860 roku stacjonował w Legnicy, aż do likwidacji jednostki po pierwszej wojnie światowej.
więcej na ten temat......
21 lutego 1978 roku naprzeciw głównego wejścia do Domu Oficera PGWAR (dziś siedziba Kurii Legnickiej) odsłonięto pomnik Konstantego Rokossowskiego
Konstanty Rokossowski w czasie drugiej wojny dowodził 2 Frontem Białoruskim. Po jej zakończeniu został głównodowodzącym Północnej Grupy Wojsk Armii Radzieckiej w Legnicy, w której przebywał do listopada 1949 roku. Legnicki pomnik Rokossowskiego ufundowano dla uczczenia dziesiątej rocznicy śmierci marszałka. Jego projektantem i realizatorem był artysta plastyk Zbigniew Frączkiewicz. Pomnik w oryginalnej formie artystycznej, zwany w obiegowej opinii głowonogiem, wywoływał kontrowersje zarówno wśród Polaków, jak i oficerów radzieckich. To było powodem, że latem 1986 roku, władze Legnicy zdecydowały się na jego usunięcie i zastąpienie nowym.
22 lutego 1904 roku utworzono Towarzystwo Historii i Starożytności (Geschichts- und Altertumverein für die Stadt und das Fürstentum Liegnitz)
Towarzystwo powstało z inicjatywy Richarda Hahna. Zajmowało się ono przede wszystkim ochroną zabytków, oraz badaniem przeszłości miasta i księstwa. Z jego inicjatywy w 1907 roku powstało Muzeum Dolnośląskie w Legnicy.
28 lutego 1672 roku w Legnicy zmarł książę Chrystian Wołowski
Chrystian po śmierci swoich braci Jerzego III i Ludwika IV objął samodzielne rządy nad całym księstwem legnicko-brzesko-wołowskim. Był ojcem ostatniego Piasta Jerzego Wilhelma. Został pochowany w Mauzoleum Piastów w Legnicy.
 
   
   
   

 

   
  decor handcrafted by egocentryk.org  
   


    Serwis:     « strona główna    geneza     regulamin     pliki cookie (nowe zasady)     mapa serwisu     kontakt         |      Fundacja:     « strona główna    o Fundacji         |     flag DE

© Fundacja Historyczna Liegnitz.pl, 2011-2014. Wszelkie prawa autorskie zarówno do serwisu, jak i prezentowanych materiałów są zastrzeżone.